اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک:

ترکیه کشوری است در همسایگی شمال غربی ایران از لحاظ فرهنگی و تا حدودی مذهبی با مردم ایران دارد. این کشور مملوازاماکن ویژه و دیدنی در شهرهای مختلفی همانند استانبل، آنتالیا، ازمیر، دنیزلی،و… با آب و هوایی مطبوع و نیز سواحلی بسیار بکر که صنعت گردشگری این کشور را در سطح جهان بر سر زبان ها انداخته است.

تعداد قابل توجهی از هم وطنانمان بدلیل همسایگی با کشور ترکیه و همچنین بدلیل نه چنداد بودن ارزش پولی این کشور با ریال ایران، اخذ اقامت ترکیه همچنان دغدغه اصلی آنها بشمار می آید.با توجه به موقعیت استراتژیک کشور ترکیه (از لحاظ تجارت و نیز سیاحت) بسیاری از سرمایه گذران  تمایل دارند تعطیلاتشان و یا حتی قرارهای کاری و تجاری شان را در این کشور به انجام برسانند، به همین دلیل خرید ملک در کشور ترکیه جزء گزینه ها و یا اهداف آنهاست. قوانین اقامتی ترکیه در زمینه خرید ملک تا پیش از شروع سال ۲۰۲۰ به این صورت بود که شما بعنوان توریست می توانستید با اجاره خانه یا ملک در ترکیه به مدت ۲ سال اقامت موقت دریافت نمایید که این اقامت از قابلیت تمدید نیز برخوردار بود ، البته طبق قوانین اقامتی ترکیه از ابتدای ژانویه سال 2020، اقامت بصورت 1 ساله به متقاضی داده میشود. پس از اتمام اقامت یکساله فاقد قابلیت تمدید می باشد و برای اینکه بخواهید مجدد برای این نوع اقامت را تمدید کنید، می بایست حداقل 1 سال از اتمام اقامت قبلی زمان گذشته باشد.

نکته قابل توجه و دلچسب این است که امکان اخذ اقامت ترکیه از طریق اجاره خانه نیز برای اتباع خارجی وجود دارد، اما گفتنی است اتباع خارجی که اقدام به اخذ اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک می نمایند، مجوز کار یا تحصیل در ترکیه را نخواهند داشت. بنابراین می بایست مجوز جداگانه دریافت نموده و نوع اقامت خود را به اصطلاح  Change  نمایند.

تحصیل در ترکیه:

تحصیل در کشور ترکیه بدلیل همجوار بودن با مرز کشور ایران مورد توجه بسیاری از دانشجویان وطنی می باشد.اکثر علاقمندان تحصیل در دانشگاه های معتبر ترکیه ترجیهشان دانشگهاه های مورد تایید وزارت علوم و فن آوری این کشور است. ایرانیان برای ورود به ترکیه نیازی به اخذ ویزا ندارند. نزدیکی راه وهزینه های پایین تر زندگی در مقایسه با بسیاری دیگر از کشورهای مهاجرپذیر، امکان تحصیل در سطح استانداردهای اروپا، امکان دریافت بورسیه تحصیلی و پیدا کردن کار ضمن تحصیل، وجود رشته های متنوع تحصیلی، عدم وجود شرط سنی، و حضور چشمگیر دانشجویان بین الملل، این کشور را به مقصد بسیارمناسبی برای ادامه تحصیل تبدیل کرده است. در ادامه این مقاله به دو آزمون مهم برای ورود به این کشور می پردازیم:

آزمون YOS

برای ورود به کشور ترکیه به منظور ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی اخذ مدرک آزمون یوس الزامی می باشد.این آزمون هر ساله از سمت دانشگاه های کشور ترکیه، در بخش خصوصی و دولتی برگزار می گردد که مختص دانشجویان بین‌المللی یا خارجی یا به عبارت دیگر مختص دانشجویان غیربومی است که قصد داشته باشند در کشور ترکیه و در مقطع لیسانس رشته­‌های دندانپزشکی، داروسازی، پزشکی، مهندسی و علوم‌انسانی به زبان ترکی تحصیل کنند.هردانشگاه موظف است با توجه به ظرفیت در نظر گرفته شده برای این دانشجویان، نسبت ‌به پذیرش آنان بر اساس نتایج آزمون YOS اقدام نماید. دانشجویانی که در آزمون YOS نمره­‌ی قبولی را کسب کنند، علاوه‌ بر دارا بودن مجوز ادامه تحصیل در رشته­‌های یاد شده، شهریه­‌ تحصیلی کم‌ تری پرداخت خواهند کرد.

آزمون TÖMER

آزمون Tomer به عنوان یکی از معتبرترین مدارک زبان ترکی استانبولی، پیش نیاز اصلی ورود به دانشگاه های دولتی و ترک زبان کشور ترکیه است. این آزمون به زبان ساده تر، شبیه به آزمون آیلتس و تافل در زبان انگلیسی مخفف عبارت Türkçe Öğretim Merkezi ازجمله مهمترین آزمون های ورودی کشور ترکیه می باشد. آزمون TOMER شامل شش بخش است: Listening،Structure، Reading، Spoken Interaction، Spoken Production،Writing  که دانش زبان ترکی استانبول متقاضیان را در همه ی جنبه ها به دقت مورد ارزیابی قرار می دهد.

فهرست