تحصیل در کشور ایتالیا

کشور ایتالیا در جنوب قاره اروپا  و پایتخت رم که از شبه جزیره ی ایتالیا و دو جزیره ی سیسیل و ساردنی تشکیل شده است. 91% از جمعیت ایتالیا را مسیحیت کاتولیک هستند. همچنین آب و هوای این کشور مدیترانه ای است و در کل کشوری تقریبا گرم محسوب می شود. این کشور به عنوان نخستین کشور در قاره اروپا و سومین کشور در دنیا بجهت سهولت ورود دانشجویان برای تحصیل در ایتالیا شناخته می شود. این کشور دارای دانشگا ه های دولتی و ممتاز بسیار معتبر و بی نظیراز نظر سطح علمی و پژوهشی بین المللی مانند دانشگاه های ساپینزا، پلی تکنیک میلان، تورین و بسیاری دیگر با رتبه های جهانی می باشد. شایان ذکر است که جهت تحصیل در ایتالیا می توانید به دو زبان ایتالیایی یا انگلیسی به تحصیلات خود ادامه دهید. در نهایت قبل از درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا می بایست دوره های زبان ایتالیایی و گرفتن نمره قبولی در آزمون Esterni که در مدرسه ایتالیایی در تهران برگزار می شود را بگذرانید و همچنین گرفتن نمره 160 از 200 در آزمون که در بهمن ماه برگزار می گردد ضروری بوده که کافی است کتاب Espresso1,2 را مطالعه کنید و به گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام نمایید.

برای گرفتن اقامت کشور ایتالیا چه کاری باید انجام داد؟

اخذ اقامت کشور ایتالیا در میان محبوب ترین و پرطرفدارترین درخواست های اقامت در جهان می باشد. بیشترین درخواست های اقامت می توان در دسته های تحصیلی و اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری باشد. بنابراین را ه های متنوعی برای متقاضیان وجود دارد که از جمله آنها می توان به درخواست اقامت از طریق تحصیل، کار، تجارت، سرمایه گذاری، مهاجرت، ازدواج، و تولد فرزندانتان اشاره کرد. افراد متقاضی و علاقمند به دریافت اقامت ایتالیا باید تابع قوانین این کشور بوده، حسن رفتار داشته و همچنین مسلط به یکی از زبان های رایج در این کشور اعم از انگلیسی، ایتالیایی و … باشند. قوانین و مقررات تابعیت و اقامت ایتالیا مانند بسیاری از کشورهای اروپایی مبتنی بر اصل خون بوده اما در بعضی موارد اصل خاک نیز اعمال می شود. در ادامه این مقاله یه  نگاه اجمالی به اخذ اقامت از طریق تحصیلی و سرمایه گذاری خواهیم داشت:

اخذ اقامت ایتالیا از طریق تحصیل:

ادامه تحصیل در کشور ایتالیا به واسطه هزینه های بسیار پایین و شهریه تقریبا رایگان و همچنین سطح بالای علمی دانشگاه های آن باعث شده تا دانشجویان وعلاقمندان زیادی از سراسر جهان هر ساله خواهان دریافت اقامت ایتالیا از طریق تحصیل باشند. هزینه تحصیل در ایتالیا بین 1000 تا 300 یورو در سال است. شرایطی که در حال حاظر در دانشگاه های این کشور وجود دارد که باعث شده تا متقاضیان اخذ اقامت ایتالیا بتوانند در کوتاه ترین زمان ممکن به اقامت این کشور دست یابند. قابل ذکر است که تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا نیازمند حداقل نمره آیلتس6 می باشد.

اخذ اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری:

دولت ایتالیا این امکان را برای افراد خارجی فراهم کرده است که در صورت تمایل برای خرید ملک می توانند با اخذ ویزا وارد خاک ایتالیا شده و چند ملک را بازدید و خرید نمایند. شرط این امر، اخذ ویزای سیاحتی است. در این مورد متقاضی می بایست برای ویزای سیاحتی اقدام نماید. شرط اخذ این ویزا داشتن دعوتنامه بنگاه معاملات ملکی است که مدیریت کار خرید ملک شما را انجام خواهد داد. عملیات فوق به شما اجازه می دهد تا یک ویزای 90 روزه که برای مدت 6 ماه معتبر است، بدست آورید که در حقیقت به این مجوز، یک مجوز تجاری اطلاق می گردد. زمانیکه شما ملک مورد نظر خود را در ایتالیا یافتید و آن را خریداری نمودید، می توانید مجوز اقامت ایتالیا را بدست آورید. همچنین شما می توانید ویزای توریستی شینگن را نیز تهیه نمایید. مدت اعتبار مجوز اقامت شما 5 سال می باشد.

فهرست