تحصیل در آلمان:

اکثر علاقمندان تحصیل در دانشگاه های بین الماللی کشور آلمان را انتخاب میکنند. این کشور در بین کشورهای اروپایی جزو کشورهای توسعه یافته محسوب می شود و از نظر منابع مالی ، اقتصادی ، و شغلی موقعیت مناسبی دارد. نکته قابل توجه آن این است که زبان انگلیسی در اکثر دانشگاه های بصورت رایگان برگزار می شود.از دلایلی که تحصیل در این کشور را با محبوبیت فراوان مواجه می کند می توان به مواردی از جمله کیفیت بسیار بالای آموزش در آلمان، دانشگاه های رایگان، رتبه و امتیاز بالای دانشگا ه ها، زیر ساخت مدرن و به روز دانشگاهی، اشتغال به کار پس از اتمام تحصیل و نیز همزمان با تحصیل، تحقیقات و پژوهش در سطح جهانی ، امکان اخذ اقامت پس از تحصیل، امکان سفر به کشورهای شینگن بدون نیاز به ویزا، زیبایی طبیعی بالای این کشور و فرصت بازدید از موزه ها و باغ های بسیارزیبا و… اشاره داشت. در ادامه این مقاله به جزییات تحصیل در کشور آلمان خواهیم پرداخت:

اول از همه به لیست دانشگاه های ایرانی مورد تایید کشور آلمان می پردازیم:

دانشگا های دولتی:

برای ورود به دانشگاه های کشور آلمان اولویت در اختیار دانشگاهای سراسری ایران نسبت به کسانی است که در دانشگاه های آزاد اسلامی تحصیل می کنند. البته معمولا در آغاز این افراد با توجه به دستورالعمل ها می بایست یک دوره ی یک ساله کالج را در آلمان بگذرانند و بعد از اینکه نمرات مناسبی در این دوره کسب کردند و در آزمون پایان کالج معدل خوبی به دست آوردند می توانند وارد دانشگاه های دولتی آلمان شوند .برای اخذ پذیرش علاقمندان می بایست حداقل مدرک لیسانس خود را داشته باشند. همچنین کسانی که در دانشگاه های غیر انتفاعی ، پیام نور ، علمی کاربردی و … نیز تحصیل کرده اند باید دارای مدرک کارشناسی باشند تا بتوانند برای دانشگاه های آلمان درخواست دهند .از نظر اداره مهاجرت کشور آلمان، دانشگاه های سراسر جهان به سه دسته تقسیم می شوند:

+H,  ، -/+H ، -H

اگر دانشگاهی از نوع +H ، دیگر نیاز به ارزیابی مدرک تحصیلی نبوده و علاقمندان می توانند مستقیم برای فرایند تحصیل اقدام نمایند.اگر دانشگاه شما از نوع -/+H باشد، ابتدا مدرک شما ارزیابی شده که می بایست مبلغی برای ارزیابی پرداخت نمایید. قابل ذکر است چنانچه مدرک اخذ شده از دانشگاه شما –H باشد، نمی توانید برای ورود به دانشگاه های کشور آلمان اقدام نمایید. جالب است بدانید اکثر دانشگاه های ایران در دسته اول قرار می گیرند. لذا جای نگرانی وجود ندارد.

 

لیست دانشگاه های آلمان مورد تایید وزارت علوم و فناوری :

دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم کشور ایران در آلمان شامل دانشگاه هایی است که در سطح کیفی خوبی از نظر آموزشی، رفاهی، و موقعیتی هستند. همچنین شرایط اخذ پذیرش در اکثر دانشگا ه های آلمان یکسان می باشد بجز تعداد انگشت شماری از رشته ها. در ادامه این مقاله به لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم اشاره شده است:

 1. دانشگاه های ممتاز:
 1. Universität Augsburg
 2. Universität Bamberg
 3. Universität Bayreuth
 4. Technische Hochschule Achen
 5. Freie Universität Berlin
 6. Humboldt – Universität Berlin
 7. Technische Universität Berlin
 8. Universität Bielefeld
 9. Universität Bochum
 10. Technische Universität  Braunschweig
 11. Universität Bonn
 12. Universität Bremen
 13. Technische Universität Clausthal
 14. Technische Universität Chemnitz – Zwickau
 15. Technische Universität Darmstadt
 16. Universität Dortmund
 17. Technische Universität Dresden
 18. Universität Düsseldorf
 19. Universität Duisburg- Essen (universität- Gesamthochule Duisburg) (از تلفیق دو دانشگاه)
 20. Universität Erlangen – Nürnberg
 21. Technische Universität Bergakademie Freiberg
 22. Universität  Frankfurt
 23. Universität  Feriburg
 24. Universität Giessen
 25. Universität  Göttingen
 26. Universität Greifswald
 27. Universität Halle – Wittenberg
 28. Universität Hannover
 29. Universität Heidelberg
 30. Universität Jena
 31. Universität Hamburg
 32. Universität  Kaiserslautern
 33. Universität Kassel
 34. Universität Karlsruhe
 35. Universität Kiel
 36. Universität Köln
 37. Universität  Leipzig
 38. Universität  Mainz
 39. Universität Mannheim
 40. Technische Universität München
 41. Universität München
 42. Universität Münster
 43. Universität Osnabrück
 44. Universität Potsdam
 45. Universität Regensburg
 46. Universität Marburg
 47. Universität Rostock
 48. Universität  des Saarlandes
 49. Universität Stuttgart
 50. Universität Trier
 51. Universität Tübingen
 52. Universität Konstanz
 53. Universität Würzburg
 54. Universität – Gesamthochschule Siegen
 55. Universität Hohenheim
 56. Bauhaus Universität Weimar
 57. Universität Ulm
 58. Technische Universität Hamburg-Harburg
 59. Technische Universität Ilmenau
 60. Universität Wuppertal (در رشته های مهندسی توصیه نمی شود)
 61. Europa- Universität Viadrina Frankfurt (Oder)
 62. Universität der Künste Berlin
 63. Akademie der Bildenden Künste Stuttgart
 1. دانشگاه های گروه (ب)
 1. Universität Lübeck
 2. Universität Paderborn
 3. Universität Magdeburg
 4. Universität Oldenburg
 5. Hochschule für Bildende Künste Braunschweig (صرفاً در رشته های علوم انسانی)
 6. Universität Lüneburg
 7. Technische Universität Cottbus
 8. Universität Erfurt
 1. دانشگاه های (س)، نامعتبر
 1. Institut für Islamische Bildung
 2. Schiller International University

شرایط تحصیل در آلمان به نسبت به گروه سنی مختلف:

تحصیل در دوره  پیش دبستانی:

در کشور آلمان کودکان زیر 3 سال می توانند با همسالان خود در مکان هایی به نام Kindertagesstatte بازی کنند و تحت نظارت آموزگاران دوره دیده کودکان در آلمان از طریق بازی و سرگرمی مطالب را بیاموزند. برنامه تغذیه متناسب با سن و سال کودک،چرت روزانه و بازی و سرگرمی در فضای باز همگی بخشی از این برنامه آموزشی در آلمان می باشد.اکثر موسسات در مورد زمان دریافت و تحویل کودکان از والدینشان انعطاف پذیری لازم را دارا هستند. موسسات نگهداری کودکان به وسیله بخش خصوصی، دولتی و یا کلیسا مدیریت می شوند. هزینه شهریه این موسسات هم متفاوت است و در مورد دولتی و کلیسا بسته به میزان درامد والدین متغیر خواهد بود.

تحصیل در آلمان در مقطع ابتدایی:

اگر قصد مهاجرت به آلمان دارید و نگران تحصیل فرزندتان جهت تحصیل در آلمان در مقطع ابتدایی هستید، باید بگوییم که تحصیل در آلمان در مقطع ابتدایی امر دشواری نیست. فرزندتان برای تحصیل در آلمان در مقطع ابتدایی باید بتواند به زبان آلمانی صحبت کند و رده ی سنی 6 سال به بالا می توانند برای این مقطع اقدام نمایند که برخلاف دوره های تحصیلی 12 ساله در ایران، طول دوره ی تحصیلی در این کشور 13 سال می باشد. اگر فرزندتان به زبان آلمانی مسلط نیست باید در کلاس های خصوصی آموزش زبان آلمانی چه قبل ازمهاجرت به آلمان و چه بعد از آن شرکت نماید، چرا که کشور آلمان برای متقاضیان تحصیل در آلمان در مقطع ابتدایی که زبان آلمانی نمی دانند خدمات آموزش زبان آلمانی ارائه نمی کند. پس از یادگیری زبان آلمانی و اخذ مدرک زبان B2، فرزندان به راحتی در مدارس محلی برای تحصیل درآلمان در مقطع ابتدایی پذیرفته خواهد شد. این دوره معمولا 4 تا 6 سال می باشد. همچنین برای دانش آموزان زیر 18سال می بایست پدر یا مادر یا شخصی که از نظر قانونی حق حضانت کودک را داراست (با ارائه ی گواهی حق حضانت) به همراه او برود و یا فامیل و بستگانی را در این کشور به عنوان کفیل معرفی نماید که در این صورت می بایست آدرس محل زندگی دانش آموز و شخص مورد نظر یکی باشد و در واقع کودک می بایست با آن شخص زندگی کند.

تحصیل درآلمان در مقطع دبیرستان:

 

پس از دبستان دوره های دبیرستان می باشند، اگر متقاضیان بین 14 تا 18 سال باشند می توانند برای تحصیل در مقطع دبیرستان همراه با خانواده به آلمان مهاجرت نموده و دردبیرستان های دولتی آلمان تحصیل کنند ولی اگر به تنهایی جهت تحصیل در آلمان در مقطع دبیرستان اقدام نماید باید در مدارس شبانه روزی آلمان به تحصیل بپردازد و در خوابگاه اقامت کند.طول این دوره معمولا 4 سال می باشد و کیفیت آموزش در مدارس شبانه روزی آلمان نه تنها از مدارس دولتی کمتر نیست بلکه می توان گفت از نظر امکانات تحصیلی و کیفیت آموزش بالاتر از مدارس دولتی آلمان است. مدارس شبانه روزی آلمان شامل مدارس شبانه روزی بین المللی و محلی است. زبان تحصیل در آلمان در مقطع دبیرستان و در مدارس شبانه روزی بین المللی به زبان انگلیسی و در مدارس شبانه روزی محلی به زبان آلمانی است.

شرایط کار حین تحصیل در کشور آلمان:

بر اساس دستورالعمل های وضع شده در ماه آگوست سال 2012، دانشجویان بین المللی خارج از تابعیت کشور های حوزه UE  و EEA  تنها مجاز به انجام 120 روز کار دانشجویی بصورت تمام وقت و همچنین 240 روز فعالیت دانشجویی به صورت نیمه وقت را در طول سال هستند. این امر کمک شایانی به تامین هزینه تحصیل در آلمان می کند. جالب است بدانید دانشجویان بین المللی غیرکشورهای اروپایی به صورت خویش فرما و یا آزاد نمی توانند مشغول به کار باشند. بنابراین اخذ مجوز از آژانس کاریابی) ودپارتمان متقاضیان خارجی  (Ausländerbehörde ضروری می باشد. قابل ذکر است که چنانچه دارای شغل آکادمیک و دانشگاهی باشید، پس از مطلع ساختن دپارتمان متقاضیان خارجی، مادامی که تحصیلاتتان تحت شعاع شغلتان قرار نگیرد، بصورت نامحدود می توانید به کار دانشجویی در کشور آلمان بپردازید.

فهرست